Jesteś tutaj: Zakres usług Prawo kanoniczne

Kancelaria Kanoniczna - Prawo kanoniczne

Kancelaria Prawna Diritto oferuje kompleksową pomoc prawną w zakresie unieważnienia małżeństwa (jesteśmy tzw "Kancelarią Kanoniczną" z Gliwic). Dotyczy to również spraw, które wymagają stawienia się przed instytucjami kościelnymi, takimi jak sądy kościelne i biskupi.

Najczęstszym i najrzadszym przypadkiem jest postępowanie o - błędnie - "unieważnienie małżeństwa", zwane również "rozwodem kościelnym". W Katowicach znajduje się biuro naszej Kancelarii Kanonicznej Diritto.

Adwokat kościelny pomoże zainteresowanym osobom w Katowicach w tzw. unieważnieniu małżeństwa kościelnego. Biuro oferuje pomoc dla całego województwa śląskiego, a także dla archidiecezji katowickiej.

Na czym polega praca adwokata kościelnego? - główne zadania Kancelarii Kanonicznej

Specjalista prawa kanonicznego - zwany także kanonistą lub prawnikiem kościelnym - to osoba, która nie tylko zna przepisy prawa, ale także rozumie ich znaczenie. Jest on również uprawniony do reprezentowania klientów przed sądami i trybunałami kościelnymi. Dla Archidiecezji właściwą instytucją jest Sąd Metropolitalny w Katowicach.

Adwokat kanonik, zwany także adwokatem od (do?) "Rozwodu kościelnego", jest odpowiedzialny za przygotowanie niezbędnych pism procesowych. Powództwo nazywane jest również wnioskiem lub pozwem o "unieważnienie ślubu kościelnego" i obejmuje ocenę dowodów, zwłaszcza świadków, oraz udział w postępowaniu o uznanie nieważności małżeństwa. Odpowiedź na uwagi Obrońcy Węzła Małżeńskiego. Adwokat kościelny może również sporządzać apelacje i pisma wspierające, czyli uzasadnienia. W jego przypadku najważniejsza jest wiedza, skuteczność i doświadczenie.

Osoba, która jest zainteresowana procesem o stwierdzenie nieważności małżeństwa, będzie mogła uzyskać pomoc w Kancelarii Prawnej Diritti z Katowic. Prawnik kościelny (zwany też adwokatem prawa kanonicznego) przeprowadzi konsultację. Taka wstępna pomoc prawna jest niezwykle istotna, ponieważ daje realny obraz prawdopodobieństwa powodzenia w sprawie o "unieważnienie" sakramentu.

Tak zwany "rozwód kościelny"

Należy zaznaczyć, że terminy "unieważnienie małżeństwa kościelnego", "unieważnienie małżeństwa kościelnego", "rozwód kościelny" nie są prawdziwe w swej istocie. Odnoszą się one do procesu, w którym głównym celem jest stwierdzenie nieważności małżeństwa. Chodzi o udowodnienie nieważności małżeństwa sakramentalnego. Są to możliwe podstawy do uznania takiego faktu. Zostały one jasno przedstawione w przepisach prawa kanonicznego i dzielą się na trzy główne grupy.

  • Przeszkody zrywające (kanony 1033-294) - do tej grupy zalicza się niedostateczny wiek (16 lat dla mężczyzn i 14 dla kobiet), impotencję lub święcenia. Zalicza się tu także impotencję, niemoc, nierząd, pokrewieństwo, powinowactwo, zabójstwo byłego małżonka.
  • Niezdolność konsensualna lub wady umowy małżeńskiej (kanony 1095-1107). Do tej grupy zalicza się m.in. zaburzenia natury psychologicznej (np. niechęć do zawarcia małżeństwa w Kościele katolickim lub brak chęci posiadania dzieci), lęk i przymus przed zawarciem sakramentu.
  • Problemy z formą kanoniczną, np. niewystarczająca liczba świadków lub niewystarczające upoważnienie ze strony duchownego asystującego przy zawieraniu małżeństwa.

Sąd Kościelny rozpatruje sprawy dotyczące "unieważnienia małżeństwa".

Można wystąpić o tzw. rozwód kościelny lub "unieważnienie małżeństwa kościelnego", tzn. należy złożyć w Sądzie Metropolitalnym wniosek o stwierdzenie nieważności małżeństwa.

Następnym krokiem jest przystąpienie do postępowania. Rozpoczyna się ono od przyjęcia skargi powodowej. W tym punkcie wspomina się o znaczeniu dowodów potwierdzających wszelkie istotne podstawy, takie jak zeznania świadków, oświadczenia stron procesowych lub dokumentacja medyczna.

Adwokat kościelny postara się poprzeć zasadność skargi. Będzie również redagował odpowiedź na uwagi obrońcy. Jeśli wszystkie etapy zostaną poprawnie zakończone i podane zostaną wystarczające powody, sędzia stwierdza nieważność małżeństwa.

Kancelaria Kanonicnza Diritto Katowice i Gliwice - Adwokat kościelny Katowice i Gliwice

Gruntowną pomoc prawną w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa można uzyskać nie tylko w Archidiecezji Katowickiej, ale także w każdym Sądzie Episkopatu w Polsce. Proces rozpoczyna się od konsultacji, której celem jest udzielenie informacji na temat możliwości "rozwodu kościelnego". Aby się do niej zakwalifikować, wystarczy w prosty sposób wypełnić formularz. Można też umówić się na spotkanie w naszym katowickim biurze. Podczas tego spotkania zostaną omówione wszystkie powody "unieważnienia" małżeństwa kościelnego.

Rozumiemy potrzeby naszych klientów, a w świadczeniu pomocy prawnej kierujemy się empatią, profesjonalizmem, rzetelnością oraz etyką zawodową.

Usługi

Na skróty

Kontakt

ul. Zwycięstwa 12 (II piętro), 44-100 Gliwice
ul. Budowlana 4, 41-106 Siemianowice Śląskie
ul. 1 Maja 48/4, Katowice
kancelaria@kancelaria-diritto.pl 
502 060 847, 502 060 894
Pon: 1000 - 1800
Wt - Czw: 900 - 1700
Pt: 800 - 1500