Jesteś tutaj: Zakres usług Prawo spadkowe

Prawo spadkowe

Prawo spadkowe to dziedzina prawa cywilnego, która określa zasady przejścia praw i obowiązków majątkowych po śmierci podmiotu. Przepisy prawa spadkowego określają zasady dziedziczenia praw i obowiązków ze spadku. Dotyczy to przedmiotu dziedziczenia (zakresu i obowiązku praw i obowiązków spadkowych), osób, które mogą dziedziczyć (zarówno dziedziczenie testamentowe, jak i ustawowe) oraz osób, które są uprawnione do dziedziczenia spadku w inny sposób niż w drodze dziedziczenia (w szczególności zapisobierców), a także zasad dotyczących odpowiedzialności za długi spadkowe.

Dwa akty prawne zawierają większość przepisów dotyczących prawa spadkowego. Kodeks cywilny zawiera przepisy prawa materialnego (tj. elementy prawa). Kodeks postępowania cywilnego zawiera przepisy regulujące aspekty proceduralne prawa spadkowego.

Inne akty prawne, które dotyczą prawa materialnego i procesowego, również zawierają przepisy dotyczące prawa spadkowego. Prawo o notariacie i Prawo bankowe to dwa przykłady takich aktów.

Dziedziczenie ustawowe

Prawo spadkowe przewiduje dziedziczenie z mocy prawa. Nie jest wymagana interwencja spadkodawcy. Prawo spadkowe określa kolejność dziedziczenia, w jakiej będą dziedziczyć najbliżsi i najdalsi krewni spadkodawcy. Ustanawia także kilka grup osób uprawnionych do dziedziczenia ustawowego. Pozwala także na przyznanie praw do dziedziczenia osobom niespokrewnionym.

Dziedziczenie testamentowe

Dziedziczenie testamentowe to alternatywny sposób dziedziczenia spadku. Jeden spadek można dziedziczyć zarówno w drodze dziedziczenia ustawowego, jak i testamentowego. Prawo spadkowe zawiera wytyczne dotyczące sporządzania i odwoływania testamentów. Istnieją dwa rodzaje testamentów, które można sporządzić na podstawie prawa spadkowego:

  • Testamenty zwykłe
  • Testamenty szczególne

Istnieją trzy rodzaje testamentów: holograficzne (sporządzone pismem ręcznym autora), notarialne (sporządzone pismem ręcznym pełnomocnika) i allograficzne (testamenty urzędowe). Testamenty te mogą być sporządzone przez spadkodawcę w dowolnym momencie.

Prawo spadkowe zezwala na sporządzanie testamentów podróżnych, zwykłych i ustnych. W tych przypadkach nie obowiązują normalne zasady sporządzania testamentów.

Inne instytucje podlegające prawu spadkowemu

Prawo spadkowe obejmuje również wiele innych instytucji. Poniżej przedstawiono niektóre z instytucji, które można wymienić w ramach prawa spadkowego:

Stwierdzenie nabycia spadku

  • Akt dziedziczenia,
  • Zapis,
  • Spadek,
  • Spadek bankowy,
  • Instrukcje,
  • Zasady odpowiedzialności za długi spadkowe,
  • Przyrostowość,
  • Podstawienie.

Należy pamiętać, że aby określić swoją sytuację prawną, należy przeanalizować wszystkie przepisy prawa spadkowego. Pozwoli Ci to na znalezienie najlepszych rozwiązań zarówno pod względem oczekiwanych rezultatów, jak i kosztów. Skontaktuj się z moją kancelarią, jeśli potrzebujesz prawnika z Krakowa, który pomoże Ci zobaczyć szerszy obraz Twoich problemów związanych z prawem spadkowym.

Adwokat Katowice- prawo spadkowe? Mogę Ci pomóc!

Moja katowicka kancelaria prawna specjalizuje się w prawie spadkowym. Z tą dziedziną prawa nie miałem nigdy do czynienia. Trafiłeś we właściwe miejsce, jeśli szukasz adwokatów od prawa spadkowego w Katowicach.

Jako katowicki prawnik mogę Ci pomóc w następujących kwestiach:

  • Ustaleniu kręgu spadkowego,
  • Uzyskaniu zaświadczenia lub potwierdzenia nabycia spadku,
  • Przeprowadzeniu umownego lub sądowego działu spadku,
  • Reprezentacji w sprawach o zachowek,
  • Planowanie postępowania spadkowego.

Rozumiemy potrzeby naszych klientów, a w świadczeniu pomocy prawnej kierujemy się empatią, profesjonalizmem, rzetelnością oraz etyką zawodową.

Usługi

Na skróty

Kontakt

ul. Zwycięstwa 12 (II piętro), 44-100 Gliwice
ul. Budowlana 4, 41-106 Siemianowice Śląskie
ul. 1 Maja 48/4, Katowice
kancelaria@kancelaria-diritto.pl 
502 060 847, 502 060 894
Pon: 1000 - 1800
Wt - Czw: 900 - 1700
Pt: 800 - 1500