Jesteś tutaj: Blog Jak przygotować się do procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa?

Jak przygotować się do procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa?

15:16, dnia 29 lipiec 2022r.
Kategoria:Blog
457
0

Najczęstsze pytanie, jakie otrzymuję przeglądając fora internetowe na temat unieważnienia małżeństwa, błędnie nazywanego również "rozwodem kościelnym" i "unieważnieniem małżeństwa", brzmi: "Jak rozpocząć proces?". W poniższym poście znajdziesz wskazówki i porady, których potrzebujesz, aby rozpocząć proces w sądzie kościelnym.

Ustalenie podstaw prawnych

Nie można rozpocząć procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa bez uprzedniego zbadania podstaw prawnych. Zaleca się, aby skorzystać z porady prawnika w kancelarii kanonicznej, który pomoże ustalić podstawy prawne. Aby rozpocząć sporządzanie pozwu, konieczne jest wskazanie podstaw prawnych.

Właściwość sądowa

Po określeniu podstaw prawnych, należy wybrać odpowiedni trybunał kościelny, który zajmie się twoją prośbą. Wiele osób zapyta wówczas, który sąd będzie mógł zająć się ich sprawą. Prawo kanoniczne pozwala na skierowanie sprawy do sądów kościelnych diecezji.

  • Małżeństwo sakramentalne zostało zawarte na czyim terytorium
  • Na jakim terytorium mieszka powód lub pozwany?
  • Sąd musi zebrać większość dowodów na terytorium, na którym znajduje się siedziba sądu, aby zapewnić sobie najbardziej wiarygodnych świadków.

Ważne jest, aby wybrać odpowiedni sąd przed rozpoczęciem sporządzania skargi powodowej. Niektóre kościoły kościelne posiadają własne wzory pozwów o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Skargę należy sporządzić według podanych wytycznych wraz ze wszystkimi wymaganymi załącznikami.

Skarga powodowa - pismo wprowadzające

Jeśli w pozwie o stwierdzenie nieważności małżeństwa nie zostaną zawarte dane stron, nie będzie on kompletny. Problemem na tym etapie może być adres zamieszkania pozwanego. Powód może nie mieć danych kontaktowych drugiej strony, w zależności od tego, jak para się rozstała i ile czasu minęło od ich ostatniego spotkania. Najlepiej poprosić współmałżonka o informacje dotyczące jego miejsca zamieszkania. Jeśli nie jest to możliwe, można poprosić o adres rodziców pozwanego. Jeśli wszystkie powyższe opcje zawiodły, można wystąpić do organu gminy o podanie adresu pozwanego z rejestru PESEL.

Następnie należy w sposób wystarczający wyjaśnić przyczyny. Przedstawić argumenty potwierdzające tytuł. Pamiętaj, że sąd kościelny będzie badał ważność małżeństwa skupiając się jedynie na momencie jego ustania. Dlatego uzasadniając tytuły prawne, należy szczegółowo przedstawić okoliczności związane z intercyzą.

Wybór świadków

Na wstępnym etapie skargi powodowej należy wskazać co najmniej trzech świadków do procesu kościelnego. Należy dokładnie przemyśleć ich wybór. Świadkowie powinni mieć wiedzę o małżeństwie i móc zweryfikować jego twierdzenia. Mogą to być rodzice, rodzeństwo lub dziadkowie, bliscy przyjaciele, znajomi, sąsiedzi, a nawet sąsiadki. Im więcej dowodów, tym bardziej będą one wartościowe. Ważne jest również, aby włączyć świadków z przeciwnych stron, aby materiał nie został zinterpretowany jako jednostronny. Poproś świadków o zgodę na złożenie zeznań w sądzie kościelnym.

Załączniki

W zależności od tego, do którego trybunału kościelnego zostanie skierowany pozew, konieczne będzie zgromadzenie odpowiednich załączników. Obowiązkowe są: akt małżeństwa, który uzyska się z parafii, w której zawarto małżeństwo, oraz odpis dekretu rozwodowego. Choć z tym pierwszym jest mniejszy problem, to jednak trzeba wystąpić do sądu, który zarządził dekret rozwodowy. Sądy kościelne mogą również wymagać od powoda przedstawienia świadectwa chrztu. Uzyska się ją z parafii, w której dziecko zostało ochrzczone. Czasami sąd będzie wymagał również przedstawienia zaświadczenia o zarobkach netto. Jest to niezbędne do określenia kosztów procesowych. Dobrym pomysłem, oprócz powyższych załączników, jest dołączenie wszelkich dokumentów, które potwierdzą wniesiony przez Państwa tytuły. Takimi dokumentami mogą być zaświadczenia lekarskie, dokumentacja leczenia szpitalnego, kopie prywatnych listów. Mogą to być również kopie prywatnych wiadomości SMS lub komunikatorów internetowych. Im większe prawdopodobieństwo pozytywnego rozstrzygnięcia, tym cenniejsze i obszerniejsze dowody.

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Napisz komentarz

Imię:*
Email:*
Komentarz:*

Rozumiemy potrzeby naszych klientów, a w świadczeniu pomocy prawnej kierujemy się empatią, profesjonalizmem, rzetelnością oraz etyką zawodową.

Usługi

Na skróty

Kontakt

ul. Zwycięstwa 12 (II piętro), 44-100 Gliwice
ul. Budowlana 4, 41-106 Siemianowice Śląskie
ul. 1 Maja 48/4, Katowice
kancelaria@kancelaria-diritto.pl 
502 060 847, 502 060 894
Pon: 1000 - 1800
Wt - Czw: 900 - 1700
Pt: 800 - 1500