Jesteś tutaj: Blog Budynek sąsiada zasłania światło? Jakie są przepisy prawa budowlanego?

Budynek sąsiada zasłania światło? Jakie są przepisy prawa budowlanego?

#dom # nasłonecznienie # sąsiad

15:40, dnia 11 czerwiec 2022r.
Kategoria:Blog
455
0

Mój dom jest zaciemniany przez budynek sąsiada. Sąsiad postawił ścianę lub zbudował konstrukcję, która całkowicie zablokowała dostęp światła do mojego pokoju. Czy jest to dozwolone? To pytanie jest często zadawane przez klientów w rozmowach z klientami, a także na forach prawnych i w wątkach dotyczących prawa budowlanego na różnych portalach. Ważne jest, aby ustalić, czy dom lub mieszkanie można odizolować. Czy jest to regulowane przez prawo budowlane?

Izolacja jest wymogiem technicznym stawianym budynkowi.

Wymagania dotyczące izolacyjności jasno reguluje prawo budowlane i rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zasadą jest, że pomieszczenia, w których będą przebywać ludzie, powinny mieć dostęp do naturalnego światła dziennego.

Tylko nieliczne wyjątki pozwalają na odstępstwa na rzecz sztucznego oświetlenia. Przepisy te są bardzo szczegółowe. Można na przykład stwierdzić, że okna w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi nie powinny być większe niż 1:8 powierzchni podłogi. Jeśli światło słoneczne nie jest wymagane lub wskazane, albo jeśli pomieszczenie znajduje się pod ziemią, dopuszcza się odstępstwa od tej zasady.

Maksymalna liczba godzin nasłonecznienia

Prawo budowlane określa również wymagania dotyczące czasu trwania oświetlenia dziennego. Pokój dzienny musi być nasłoneczniony przez co najmniej 3 godziny dziennie między godziną 7:00 (równonoc) a 17:00 (równonoc). 21 marca i 21 września. Dotyczy to szkół, żłobków, przedszkoli i innych placówek oświatowych, ale tylko w godzinach 8.00-16.00. Prawo budowlane stanowi, że wymagania dla mieszkań wielopokojowych mogą być spełnione tylko dla jednego z pomieszczeń.

Wyjątkiem są dodatkowe osiedla w centrum miasta, gdzie minimalny czas nasłonecznienia wynosi 1,5 godziny. Ten ostatni wymóg nie dotyczy mieszkań jednopokojowych. Jak widać, prawo budowlane nie pomija kwestii światła w mieszkaniach i domach.

Ważne jest, aby sprawdzić, czy budynek sąsiada nie blokuje światła.

Do regulacji warunków technicznych służą dwa czynniki. Pierwszym z nich jest odległość od innych budynków, a drugim wysokość budynku. Aby ustalić, czy blokada sąsiada narusza prawo budowlane, potrzebny jest skomplikowany wzór. Znajduje się on w SS 13 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury. Nie będę próbował niczego zmieniać, więc zacytuję cały przepis.

"SS 13 1. "SS 13 1. (2) Wysokość zacienienia opisana w punkcie 1 (1) mierzona jest od najniższej krawędzi każdego zacienianego budynku do jego najwyższej zacienianej krawędzi lub części. Dopuszczalne jest umieszczenie obiektu zacieniającego w odległości nie większej niż 10 m od okna w obszarze zacienionym, takiego jak maszt lub komin, wieża lub inny obiekt budowlany. Nie może on jednak znajdować się w odległości mniejszej niż 3 m równolegle do płaszczyzny okna. W zabudowie śródmiejskiej odległości, o których mowa w ust. 1 pkt 1, mogą być zmniejszone o nie więcej niż 50%.

W wielu przypadkach trzeba zasięgnąć porady specjalisty, aby ustalić, czy budynek sąsiada odbiera światło słoneczne w rozumieniu prawa budowlanego. Czasami jednak jest oczywiste dla oka, że budynek sąsiada kradnie światło.

Co należy zrobić, jeśli dom sąsiada blokuje światło?

Po pierwsze, należy wystąpić o pozwolenie na budowę. Pierwszą kwestią jest uzyskanie pozwolenia na budowę.

Kwestie projektowe nie są przedmiotem mojej troski. Projektant musi jednak również przestrzegać przepisów rozporządzenia i nie powinien projektować takich obiektów. Jeżeli jednak pozwolenie na budowę zostało wydane, a obiekt sąsiada blokuje światło lub wyraźnie widać, że będzie blokował w dwóch cegłach, to warto zapytać, dlaczego poszkodowany nie uczestniczył w procesie uzyskiwania pozwolenia na budowę jako strona. Jego nieruchomość znajduje się w strefie oddziaływania budynku sąsiada. Więcej informacji na temat procedury znajdziesz we wpisie Jak można zablokować budowę na sąsiedniej działce.




Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Napisz komentarz

Imię:*
Email:*
Komentarz:*

Rozumiemy potrzeby naszych klientów, a w świadczeniu pomocy prawnej kierujemy się empatią, profesjonalizmem, rzetelnością oraz etyką zawodową.

Usługi

Na skróty

Kontakt

ul. Zwycięstwa 12 (II piętro), 44-100 Gliwice
ul. Budowlana 4, 41-106 Siemianowice Śląskie
ul. 1 Maja 48/4, Katowice
kancelaria@kancelaria-diritto.pl 
502 060 847, 502 060 894
Pon: 1000 - 1800
Wt - Czw: 900 - 1700
Pt: 800 - 1500