Jesteś tutaj: Blog Ubezwłasnowolnienie a możliwość sporządzenia testamentu

Ubezwłasnowolnienie a możliwość sporządzenia testamentu

#testament # ubezwłasnowolnienie

15:05, dnia 24 maj 2022r.
Kategoria:Blog
509
0

Testament jest dokumentem, który rozrządza majątkiem spadkodawcy na wypadek jego śmierci. Prawo nie zezwala na przekazanie spadku spadkodawcy. Ubezwłasnowolnienie może spowodować utratę zdolności do czynności prawnych.

Czy osoba ubezwłasnowolniona może sporządzić testament?

Zgodnie z art. 944 Kodeksu cywilnego testament może sporządzić lub odwołać tylko osoba, która ma pełną zdolność do czynności prawnych. Przedstawiciel nie może dokonać tej czynności. Testament osoby nieposiadającej pełnej zdolności do czynności prawnych (np. osoby ubezwłasnowolnionej) nie będzie mógł być wykonany z uwagi na powyższe.

Dzieje się tak dlatego, że osoba ubezwłasnowolniona nie jest w stanie samodzielnie kierować swoim postępowaniem ani rozporządzać swoim majątkiem. Sporządzenie testamentu, będącego dokumentem prawnym, jest czynnością prawną, która zobowiązuje spadkodawcę do podjęcia niezbędnych działań, ale nie pozwala na ustanowienie przedstawiciela prawnego.

Czy testament sporządzony przed ustanowieniem kurateli może mieć skutki prawne?

Oświadczenie woli złożone w formie testamentu, gdy spadkodawca ma zdolność do czynności prawnych, będzie miało skutek prawny nawet wtedy, gdy spadkodawca zostanie ubezwłasnowolniony.

Czy osoba ubezwłasnowolniona może odwołać testament sporządzony, gdy miała pełną zdolność do czynności prawnych?

Art. Art. 944 Kodeksu cywilnego stanowi, że testament sporządzony przed ubezwłasnowolnieniem nie może być później odwołany.

Co dzieje się z majątkiem po śmierci osoby ubezwłasnowolnionej?

Osoby niezdolne do czynności prawnych, które utraciły zdolność do czynności prawnych, ale nie sporządziły testamentu, podlegają prawu i dziedziczą swój majątek.



Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Napisz komentarz

Imię:*
Email:*
Komentarz:*

Rozumiemy potrzeby naszych klientów, a w świadczeniu pomocy prawnej kierujemy się empatią, profesjonalizmem, rzetelnością oraz etyką zawodową.

Usługi

Na skróty

Kontakt

ul. Zwycięstwa 12 (II piętro), 44-100 Gliwice
ul. Budowlana 4, 41-106 Siemianowice Śląskie
ul. 1 Maja 48/4, Katowice
kancelaria@kancelaria-diritto.pl 
502 060 847, 502 060 894
Pon: 1000 - 1800
Wt - Czw: 900 - 1700
Pt: 800 - 1500