Jesteś tutaj: Blog Choroba psychiczna współmałżonka a rozwód z powodu winy

Choroba psychiczna współmałżonka a rozwód z powodu winy

#rozwód # choroba psychiczna

12:30, dnia 23 maj 2022r.
Kategoria:Blog
535
0

Jeżeli jeden lub oboje małżonkowie ponoszą odpowiedzialność za rozpad małżeństwa, orzeka się rozwód z urzędu. Czy choroba psychiczna małżonka jest warunkiem koniecznym do jego orzeczenia?

Jakie są ujemne podstawy rozwodu?

Prawo stanowi, że sąd nie może orzec rozwodu, jeśli spełnione są następujące warunki

Rozwód nie leży w najlepszym interesie małoletnich dzieci małżonków;

Rozwód jest sprzeczny z zasadami współżycia społecznego

Małżonek żądający rozwodu jest odpowiedzialny za rozpad małżeństwa (chyba że współmałżonek odmawia lub wyraża na to zgodę). Odmowa jest jednak sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.

Czy rozwód z małżonkiem chorym umysłowo jest zgodny z zasadami współżycia społecznego

Choć nie jest to zdefiniowane w obowiązujących przepisach, w zależności od konkretnych okoliczności i indywidualnej oceny każdego przypadku sąd może uznać, że jeden z małżonków ma obowiązek opieki nad drugim małżonkiem z powodu choroby psychicznej lub fizycznej. W takim przypadku rozwód będzie naruszał zasady współżycia społecznego. Nie jest to reguła ogólna. Jest to tylko jeden z wielu przykładów, które można znaleźć w orzecznictwie.

Jest to punkt godny uwagi. I CKN 1050/97 argumentuje przeciwnie: "Obowiązek małżonków określony w art. 23 k.r.io. Jeżeli choroba psychiczna małżonka uzasadnia zwolnienie go z obowiązku wobec drugiego małżonka, może on być zwolniony z obowiązku wspólnego pożycia, wzajemnej pomocy, wierności i współdziałania dla dobra rodziny".

Czy choroba psychiczna lub niepełnosprawność małżonka może być przyczyną rozpadu małżeństwa

Czasami stan zdrowia psychicznego współmałżonka może powodować zakłócenia, a nawet zagrażać życiu i zdrowiu rodziny. Trudno jest jednak uznać chorobę psychiczną za podstawę do rozwodu.

Zgodnie z doktryną, choroba psychiczna nie jest jedyną przyczyną rozpadu małżeństwa. Należy udowodnić, że trwały i zupełny rozkład małżeństwa jest spowodowany postępowaniem i problemami zdrowotnymi małżonka. Nie może być mowy o negatywnych przyczynach rozwodu.

Sygn. akt. I CR 140/57 mówi, że choroba psychiczna jest podstawą do rozwodu, jeśli objawia się jako poważna i długotrwała choroba. Sąd musi wyjaśnić stan pacjenta i ewentualne konsekwencje choroby dla powstania rozpadu małżeństwa.

Czy osoba chora psychicznie może ponosić wyłączną odpowiedzialność za rozpad małżeństwa

Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem nie można obarczać winą za rozpad małżeństwa małżonka chorego psychicznie, jeśli choroba powoduje zachowania niezwiązane z wolą małżonka.

Należy zwrócić uwagę, że w wyroku Sądu Najwyższego V CKN 915/00 z dnia 5.01.2001 r. stwierdzono, że "choroba psychiczna" nie wyklucza możliwości przypisania małżonkowi odpowiedzialności za rozpad małżeństwa.

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Napisz komentarz

Imię:*
Email:*
Komentarz:*

Rozumiemy potrzeby naszych klientów, a w świadczeniu pomocy prawnej kierujemy się empatią, profesjonalizmem, rzetelnością oraz etyką zawodową.

Usługi

Na skróty

Kontakt

ul. Zwycięstwa 12 (II piętro), 44-100 Gliwice
ul. Budowlana 4, 41-106 Siemianowice Śląskie
ul. 1 Maja 48/4, Katowice
kancelaria@kancelaria-diritto.pl 
502 060 847, 502 060 894
Pon: 1000 - 1800
Wt - Czw: 900 - 1700
Pt: 800 - 1500